Mérési jegyzőkönyvek

    A fakultációs csoportok heti 1-2 alkalommal mérési feladatokat végeznek egyénileg, vagy 2-3 fős csoportokban. A közép, illetve emelt szintű mérési feladatok rendre feldolgozásra kerülnek, igény szerint egyes mérési feladatok ismételten elvégezhetők az érettségi közeledtével. Ebből is következik, hogy a fakultációs foglalkozások elengedhetetlenek azok számára, akik fizikából valamilyen szinten érettségizni kívánnak, vagy műszaki szakterületen akarnak továbbtanulni. Mérési feladatokat a kötelező (alap) tanórákon nagyon csekély számban van lehetőség elvégezni.
A mérési órán felvázolásra kerül a mérés célja, a mérési eszközök felsorolása, a mérési eljárás és a mért adatok kiértékeléséhez kapcsolódó elméleti háttér felidézése. A tanulók a méréseket elvégezve lejegyzik a mért adatokat, az adatok kiértékelését és a jegyzőkönyv elkészítését otthon végzik el. Külön füzet / dosszié szükséges a mérési feladatok jegyzőkönyveinek elkészítéséhez! A mérési jegyzőkönyveket a szaktanár rendszeresen ellenőrzi, a hibákra felhívja a figyelmet. A jegyzőkönyvek értékelése szerzett pontokkal történik.

A mérési jegyzőkönyv kötelezően tartalmazza a következőket:
- a mérési feladat megnevezése (pl. rugóállandó meghatározása).
- a mérést elvégző tanuló, vagy a tanulócsoport tagjainak felsorolása.
- dátum.
- a mérés célja (rövid leírás).
- mérési eszközök (az eszközök felsorolása, vázlatos rajz, ha szükséges, áramköri rajz).
- a mérés lefolyásának rövid leírása (mit, hogyan, milyen sorrendben mérünk, elméleti háttér,  a mért adatokból milyen összefüggésekből számítjuk ki az eredmény(eke)t).
- a mért adatok táblázatos, ha szükséges grafikonos ábrázolása. A grafikonokat kötelezően ceruzával esetleg vonalzóval kell elkészíteni milliméter beosztásos lapon mely megvásárolható nyomtatványboltban, vagy letölthető majd kinyomtatható INNEN. A mérési pontokat bejelöljük a beosztásos lapon, majd összekötve a pontokat szabadkézzel végezzük el a legoptimálisabb illesztést. Általában lineáris, vagy egyenes arányosság függvényt kapunk, ritka esetben parabola esetleg exponenciális függvényt. Exponenciális függvény esetén célszerű lehet, ha logaritmikus skálán is ábrázolunk. A szabadkézzel szerkesztett grafikonból leolvasható adatokat (meredekség, tengelymetszetek) ellenőrizhetjük számítógépes szoftverrel is (pl. egyszerű Excel grafikonábrázolás trendvonallal, az illesztett függvény egyenletének megjelenítésével) ez is csatolható a jegyzőkönyvhöz.
- számítások, a legvalószínűbb érték megadása (átlagérték), hibaszámítás (abszolút hiba, relatív hiba esetleg szórásnégyzet).
- a mérési eredmények kiértékelése, következtetések.
- a mérések pontatlanságát befolyásoló tényezők felsorolása.

Minta mérési jegyzőkönyv letölthető INNEN:

Millikan történelmi olajcsepp kísérletének megvalósítása a fakultációs mérési órákon: Jegyzőkönyv készítő Szili Ferenc Ádám 11C 2013/2014.

Galilei történelmi kísérletének mérési jegyzőkönyve, készítette Tisza Ádám 11C 2014/2015.

 

 

Készítette: Varga Zsolt 2011 - ben
Email: vzsolt21@hotmail.com
utolsó frissítés 2014.09.01